Obligativitatea licentei în AMG
✅🔴👉Buna seara, este adevarat ca pentru a lucra la stat in viitor , se vor da legi precum ca Asistentul Medical Generalist trebuie sa aiba facultatea terminata sau cel putin sa fie in curs ( vezi link-ul articolului din text care mentioneaza aceste schimbari legislative )?
🔴➡️ Acest subiect este disponibil atat in format TEXT cat si VIDEO. Pentru vizualizarea clipului accesati butonul PLAY din imaginea de mai jos. 👇👇👇 Pentru continuarea citirii articolului text derulati peste imaginea clipului 👇👇👇
✅🔴👉 Abia astept sa o vad si pe asta … :)) … nu de alta, dar in sistemul sanitar angajatorii sunt atat de disperati ca nu au asistenti, incat accepta „in spitale” pe oricine CU sau FARA competente si abilitati, dupa ce o sa o mai adauge si pe asta cu obligativitatea licentei in asistenta medicala, nu vor mai avea DELOC de unde sa aleaga.
👉 De-aia e important ca cei care avem treaba cu aceasta meserie si nu cu diplomele sa invatam sa ne dezvoltam profesional ca sa ne putem ingriji pe cat se poate bolnavii ACASA si sa ii invatam sa faca preventie ca sa nu aiba nevoie de spitale cu atatia „specialisti” licentiati angajati de acestea.
👉 Oare cand o sa inceapa sa faca angajari pe baza competentelor ( sa stii sa faci proceduri, sa comunici cu pacientul, cu echipa, sa ai cunostinte atat teoretice cat si practice ) si nu pe baza diplomelor si a pilelor?
👉 Oare eu cum am ajuns la acest nivel de cunostinte in 10 ani practicand, nefiind licentiata, doar cu diploma de postliceala? Deci clar nu are nici o legatura cu diploma, însă are stransa legatura cu tine ca persoana si ca profesionist si cu cat de mult iti doresti sa te dezvolti profesional in practica curenta si nu in acumularea de diplome.
🔴👉 Stiti cum vad eu imbunatatirea lucrurilor si remedierea problemei deficitului de asistenti buni?
👉Datorita scaderii capacitatii tinerilor de concentrare si de perseverenta dovada stau rezultatele scazute la BAC, parerea mea este ca NU a infiinta facultati in care nu vor fi capabili sa razbeasca decat tot cei cu parinti bogati care sa ii tina acolo si nu cei cu abilitati, ci a diviza pe specialitati aceasta meserie ( si nu numai ).
👉Adica sa existe cursuri de specializare pe: recoltari de sange, altul pentru administrari, altul pentru escare, altul pentru ingrijiri paliative, altul pentru ingrijirea arsilor etc, iar angajarile sa se faca pentru fiecare specialitate.
👉 Adica nu sa ai un AMG care sa stie tot si de fapt NIMIC, ci sa angajezi un specialist pentru arsi, altul pentru recoltari de sange șamd. Sau daca nu vrei sa angajezi, ok, atunci da-i permisiunea sa isi faca PFA/PFI si il angajezi cu colaborare si astfel el va putea pe baza acestui atestat si al autorizarii legislative sa poata colabora cu mai multe institutii si sa acorde suport si la domiciliu si astfel va putea sa castige si el DECENT si va avea interesul sa se dezvolte profesional in permananta pentru a oferi servicii de inalta calitate pe FELIA lui ca sa fie cat mai bine cotat pe piata si astfel sa castige conform implicarii si performantelor.
👉Doar in acest fel vor stimula performanta si astfel vor creste la modul real calitatea serviciilor
👉 Pentru mai multe subiecte medicale puteti accea link-ul: Articole
Disclaimer
Informațiile disponibile pe acest site (text, video, imagini) au exclusiv rol educațional și informativ. Ele nu constituie și nu pot fi interpretate ca sfat medical, diagnostic, tratament, indicație terapeutică sau protocol profesional.
Pentru orice problemă medicală, simptom sau decizie privind îngrijirea unui pacient, este necesară consultarea unui medic sau a unui profesionist autorizat.
Materialele prezentate pe acest site nu reprezintă formare profesională oficială și nu substituie ghidurile, protocoalele sau procedurile medicale oficiale. Conținutul reflectă experiența educațională și practică a unui asistent medical instructor și are rol exclusiv informativ.
Simulatoarele și kiturile de practică prezentate pe site au exclusiv rol didactic și sunt destinate exersării procedurilor medicale în scop educațional.
Informațiile prezentate nu trebuie utilizate pentru realizarea procedurilor medicale asupra unei persoane reale fără pregătirea profesională corespunzătoare și fără respectarea protocoalelor și reglementărilor aplicabile.
Utilizarea informațiilor de pe acest site se face pe propria responsabilitate.
Prezentările de caz sunt modificate și anonimizate, iar orice asemănare cu persoane, situații sau evenimente reale este pur întâmplătoare. Conținutul respectă principiile protecției datelor personale și protejează identitatea pacienților.

